15 ünlü yazar ve onlara ilham veren hayvanları

15 ünlü yazar ve onlara ilham veren hayvanları

Dünyanın en önemli eserlerinden bazıları kediler olmasaydı belki de hiç yazılamayacaktı.

266
0
PAYLAŞ

1Edgar Allan Poe ve kedisi Cattarina

“Bir kedi kadar gizemli yazabilmeyi dilerdim”

Amerikalı şair, kısa öykü yazarı ve edebiyat eleştirmeni olan Edgar Allan Poe gotik edebiyatın öncülerinden biridir. Kara kedi , Morgue Sokağı Cinayeti gibi kitaplarla birlikte otuzun üstünde eseri bulunmaktadır.

2Jack Kerouac ve kedisi Tyke

“Hırıltılı kedimi aya doğru tuttum, iç çektim.”

Jack Kerouac Amerikalı ünlü bir roman yazarı ve şairdir. Daha sonra filmi de çekilen Yolda ve Big Sur gibi tanınan romanları yazmıştır.

3Neil Gaiman, Kedileri, ve köpeği Cabal

Neil Richard Gaiman birçok çizgi romanı da kapsayan bilim kurgu ve fantezi yazarıdır. Gaiman kedileri ve çok sevdiği köpeği ( sokaktan kurtardığı) Cabal hakkında kişisel bloğunda yakın geçmişe kadar yazılar yazıyordu.

4Kurt Vonnegut ve köpeği Pumpkin

“İnsanlara olan sevgimle köpeklere olan sevgimi birbirinden ayıramıyorum”

Kurt Vonnegut Amerikalı hümanist yazardır. Mavi sakal , Kedi Beşliği ve Mezbaha no 5 yazdığı kitapların önemlilerinden birkaçıdır.

5 Edward Gorey ve kedileri

“Kitaplar , Kediler, Hayat güzel.”

Edward John Gorey ABD’li illüstratör, yazar ve şairdir. Kuzeni onun hakkında kedileri insanlardan daha çok severdi demiştir.

6John Steinbeck ve Köpeği Charley

“Sevimli bir köpeğe çok ihtiyacım var. Geçen gece rüyamda köpekleri gördüm. Bir daire şeklinde oturdular ve bana baktılar. Hepsi benim köpeğim olsun istedim.”

ABD’li yazar John Steinbeck Fareler ve insanlar, Gazap üzümleri, Cennetin Doğusu, İnci, Sardalya Sokağı gibi bir çok ünlü eserin yazarıdır. Kendisi Köpeği Charley’e çok düşkündür ve onunla birlikte 1960larda tüm ülkeyi gezip bu gezi hakkında notlar yazmıştır. Bu notların adını “Charley’le Geziler” koymuştur.

7Ernest Hemingway ve Kedicikleri

“Bir kedi kesin duygusal dürüstlüğe sahiptir: İnsanlar o veya bu sebepten ötürü hissettiklerini gizleyebilirler , ama kediler asla gizlemezler.”

Ernest Miller Hemingway Amerikalı bir roman yazarı ve gazetecidir. Pamuk Prenses isimli ilk kedisi kendisine bir kaptan tarafından hediye edildikten sonra bir çok kedi daha edinmiştir. Şu anda evi bir müze olarak kullanılmaktadır ve içinde 55 kedi bulunmaktadır.

8Virginia Woolf ve Köpeği Pinka

“Köpekler bizim bütün hayatımız değildirler ama onlar hayatımızı bütün yaparlar.”

Virginia Woolf İngiliz feminist, yazar, romancı ve eleştirmen. Yazar cocher cinsi köpeklere çok düşkündür ve hayatı boyunca bir çok cocher cinsi köpeği olmuştur. Flush isimli cocher cinsi bir köpeğin hayatını anlatan bir kitap bile yazmıştır.

9William S. Burroughs ve kedisi Ginger

“Kedilerle olan ilişkim beni yaygın ve ölümcül cehaletten kurtardı.”

William Seward Burroughs II, ABD’li roman ve deneme yazarı. Jack Kerouac ve Allen Ginsberg ile birlikte beat akımını başlatan yazarlardan biri olarak tanınır.

10Gertrude Stein ve köpeği Basket

“Ben küçük köpeğim beni tanıdığı için benim.”

Amerikalı yazar Gertrude Stein modern edebiyatın öncülerindendir. Stein kanişleri çok severdi ve köpeği Basket’i her sabah kendi elleriyle banyo yaptırırdı.

11Charles Dickens ve köpeği Turk

“Köpek sahibi olmalısınız – iyi hayvanlar – akıllılar”

Charles John Huffam Dickens İngiliz yazar ve toplumsal eleleştirmen. En unutulmaz kurgusal karakterlerden bazılarını yaratmasının yanında Victoria devrinin en iyi romancısı olarak kabul edilir.
Dickens bir çok romanında köpekleri önemli karakterler olarak belirlemiştir ve hikayelerinde dönüm noktalarını oluşturmuşlardır. Turk yazarın en sevdiği hayvanıdır ve onu “Soylu bir hayvan, sevgi ve zeka dolu.” olarak nitelendirmiştir. Ayrıca yazarın Bob isimli çok sevdiği bir de kedisi vardır. Onu da öyle sevmektedir ki kedisi öldüğü zaman ondan bir hatıra olsun diye tırnaklarından birini almıştır ve zarf açacağı olarak kullanmıştır.

12Stephen King ve köpeği Molly

“Dünyadaki en büyük ayrım kadınlar ve erkekler değidir. Kedileri sevenler ve köpekleri sevenlerdir.”

Stephan King çoğumuzun tanıdığı Amerikalı ünlü bir yazardır. Bir çok bilinen kitabının yanında bir çok filminde yazarıdır. imdb 1. sıradaki “Esaretin Bedeli” de bu filmlerden biridir. Yazar hayvanlara çok düşkündür ve facebook sayfasında devamlı olarak hayvanlarının fotoğraflarını paylaşmaktadır.

13Edith Wharton ve Köpekleri

“Benim küçük köpeğim – bacağımdaki kalp atışım.”

Edith Wharton ABD’li yazar ve moda tasarımcısıdır. Yazar köpekleri çok severdi ve hayatı boyunca bir çok köpeği oldu. Ayrıca hayatını hayvan hakları için avukatlık yapmaya adadı ki bu 1800lerde bir kadın için çok zor bir durumdu.

14Flannery O’Connor ve Tavus kuşları

Flannery O’Connor, ABD’li romancı, kısa öykü ve makale yazarı.Amerikan edebiyatının önemli seslerinden olan O’Connor, 2 roman ve 31 kısa öykü ile sayısız eleştiri kaleme aldı. Yazar tavus kuşlarını çocukluğundan beri çok severdi ve 40’a yakın tavus kuşu vardı. Adı güzel kuşlarla eş anlamlı olarak anılmaya başlanmıştı.

15Raymond Chandler ve Kedisi Taki

“Size kedilerden nefret ettiğimi düşündürecek bir şey söyledim. Ama Efendim ben en fanatik kedi severlerden birisiyim. Eğer onlardan nefret ederseniz bende sizden nefret etmeyi öğrenebilirim.”

Raymond Thornton Chandler, ABD’li romancı ve senarist, kedileri çok severdi. Hatta kedisi Taki adına başka bir kediye mektup bile yazmıştır.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK