Çocukların Ebeveynlerini Taklit Ettiği Yönler

Çocukların Ebeveynlerini Taklit Ettiği Yönler

101
0
PAYLAŞ

Çocuklar neredeyse ebeveynlerinin her hareketini beynine kazır ve aynı hareketleri kendisi de yapar. Rol model olarak anne ve babayı gören çocuk için anne babanın davranış ve tutumu çok önemlidir. Örneğin, sizinle aynı sesleri çıkarır veya aynı mimikleri yapar. Çocukların gerçekten usta taklitçi olduğunu düşünüyoruz. Yani siz anne ve baba olarak iyi örnek de olabilirsiniz, yada tam tersi kötü bir örnek ile karşılaşabilirsiniz. Aşağıda çocukların ebeveynlerinde en çok dikkat ettiği yönleri görebilirsiniz. Bunları öğrenmekte fayda var.

1Yürüyüş

09 Jul 2005 --- Boy and Girl Running in Tall Grass --- Image by © Royalty-Free/Corbis

Çocukların hal ve hareketleri sizi yansıtacaktır. Eğer sizin aktif bir hayatınız varsa bu durumda çocuğunuzda sizin gibi olacaktır. Evde takılıp, sürekli aynı şeyi yaptığınızda çocuğunuzda bilgisayara bağlı ve sıkıcı bir hayat sürdürecektir. 

2Telefonda Görgü Kuralları

Çocuğunuzu telefonla konuşurken hiç izlediğiniz oldu mu? Konuşma tarzı nasıl? Çocukların belkide en çok dikkat ettiği şey, telefonda konuşma üslubudur.

3Kötü Kelime Söylemek

Ahh, bazen sinirlenip, öfkeye kapılıyoruz ve ağzımızdan yanlış bir kelime çıkıyor. Sonrasında ne kadar söylememeye dikkat etseniz de, çocuklar söylediğiniz kötü sözleri unutmaz. Kötü bir şey olmadığını düşünüp, onlarda söylemeye başlar.

4Reaksiyon Anında Çıkan Sesler

Çocuklar bir şeye kızdığında veya mutsuz olduğunda bir takım garip sesler çıkarır. Bunları tamamen anne ve babadan öğreniyor.

5Kendini Beğenmek

Little girl standing on weight scales

Ayna karşısına geçtiğinizde vücudunuz hakkında ne düşünüyorsunuz? Kendinizi beğendiğiniz zaman aynısını küçük kızınızda yapacaktır.

6Başkalarıyla Konuşma Tarzı

Çocuğunuz arkadaşları ile oyun oynarken onu gizlice dinleyin. Bu biraz sinsi bir tutum olabilir, ama onun konuşma şekli sizi yansıtır.

7Aşırı Tepki Göstermek

Bazı çocuklar özellikle dışarıya çıktığında aşırı bir tepki gösterebilir. Bunun sizinle ilgili olabileceğini hiç düşündünüz mü? Çocukların bir olay karşısında verdiği tepkiyi iyi gözlemleyin. Mutlaka bir yerde sizi taklit edecektir.

8Kibar Konuşan Çocuk

Kibar bir çocuk her zaman kibar bir evden geliyor demektir.

9Serbest Zaman

Çocuklarla evde vakit geçireceğiniz zaman ayak işlerini ona yaptırmayın, bu onları olumsuz yönde etkiler. Özellikle bir şeyi getirmesini istiyorsanız, bağırmayın yeter. Bu ileride onunda size kaba davranmasına neden olur. Bir günde olsa tüm kuralları unutun ve serbest zaman geçirin.

10Başkalarını Taklit Etme

Bir alışveriş merkezine gittiğinizde hoşlanmadığınız birisine karşı, arkasından bu hareketi yapabilirsiniz, ama çocuğunuz bunu unutmaz. Onlar bu hareketi yaparken tatlı görünebilir.

11Ağız Hareketleri ve Konuşma

Özellikle kız çocukları çok meraklı olurlar. Annelere olan hayranlıktan dolayı onların her hareketini inceler. Tıpkı sizin gibi konuşur.

12Burun Karıştırma

Çocuğunuzun burnunu karıştırmasını istemiyorsanız, o zaman onların yanında bu tür hareketlerden kaçınmanız gerekiyor.

13Öğrenme İsteği

Her hafta başı çocuğunuzu okula göndermek için sıkıntı yaşıyorsanız, bu konuda olabildiğince hassas olmanız gerekiyor. Siz ne kadar istekli görünürseniz ve onu okula teşvik ederseniz, çocuğunuzda o kadar istekli olur.

14Yemek Yeme

Çocukların yeme alışkanlığı ebeveynlerinden geliyor. Sizin önemsiz gördüğünüz veya hoşlanmadığınız sebze yemeğini, çocuğunuzda yemezse hiç şaşırmayın. Çocuğunuzun sağlıklı gıdalar tüketmesini istiyorsanız, öncelikle sizin bunu yapmanız gerekiyor.

15Bağırma İsteği

Ve nihayet bağırıyor. Çocuklar sizde oluşan bağırma seslerini çok iyi taklit eder ve bunu ortada hiçbir neden yokken de yapar.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK