Japonya’da Led Aydınlatma İle Yetiştirilen Marullar

Japonya’da Led Aydınlatma İle Yetiştirilen Marullar

109
0
PAYLAŞ

Japon bitki fizyoloğu, Shigeharu Shimamura tarafından geliştirilen özel LED ışıklar ile dünyanın en büyük tarım çiftliği oluşturuldu. Bu çiftlikte her gün 10 bin marul yetiştiriliyor.

tumblr_inline_n8ga07E0Jy1qzgziy

2011 yılında tsunami ile çok fazla sayıda kayıp yaşarken, tarımı da fazlasıyla etkilemişti. Shigeharu Shimamura bu konuda birçok deneyden sonra özel LED armatürleri tarafından geliştirilen ve optimal bitki büyümesi için dalga boylarında ışık yayarak bir ilke imza attı.

tumblr_inline_n8ga0sC9Wj1qzgziy

Bir futbol sahasının neredeyse yarısı kadar olan bu eski yarı iletken fabrikada 15 ve 18 katlı raflar bulunuyor. Ayrıca bunun yanı sıra 17.500 LED aydınlatma kullanılıyor. LED armatürlerin çiftliğin anahtar parçası olduğunu söyleyen Shimamura, burada gece ve gündüz döngüsünü kontrol ederek bitkilerin daha hızlı büyümesini sağladı.

tumblr_inline_n8ga1cqRuf1qzgziy

Shimamura, aydınlatma ve çevre faktörü ile kombinasyonu sağlayıp, en iyi fotosentez ortamını oluşturduklarını söylediler. Büyük bir başarıya adım atan Shimamura’nın tek amacı bitki yetiştirmeyi donanımlı hale getirip, doğal afet ve tahıl ürünlerinden oluşan hastalıkların önüne geçmek olduğunu söyledi.

tumblr_inline_n8ga3qzzLs1qzgziy

Temmuz ayında açılan bu çiftlikte, sıcaklık, nem ve sulama kontrol edilerek, açık alanlara göre bu kapalı ortamda bitkiler su miktarının yalnızca yüzde 1’iyle büyütülüyor. Doğal ortama göre kontrollü ortam olan bu çiftlikte mahsullerin neredeyse 2,5 kat daha hızlı yetiştikleri gözlemlendi. Shimamura sadece bu çiftlik ile kalmayıp, daha çok LED çiftlikler kurmayı ve yaşadığı yerde (Miyagi bölgesi)  tarım sanayisinin iyi yerlere gelmesini istiyor.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK