Yazın Sıcağında Sizi Serinletecek Buzlu Şeker Tarifleri

Yazın Sıcağında Sizi Serinletecek Buzlu Şeker Tarifleri

153
0
PAYLAŞ

1Çilekli Ayranlı Buzlu Şeker Tarifi

Malzemelerimiz;

Yarım kilo Çilek
Bir bardak ayran
Bir bardak yoğurt
Yarım bardak bal
Çeyrek bardak şeker
Bir tutam tuz

Hazırlanışı;

Çilek , Ayran , yoğut , bal , şeker ve tuzu bir blenderda pürüzsüz bir karışım olana kadar karıştırın. Daha sonra buzlu şeker kalıplarına doldurup çubuklarını koyun ve en az 4 saat en fazla 4 gün olmak üzere dondurun. Afiyet olsun

Kaynak: realsimple.com

2Böğürtlenli Ombre Buzlu Şeker

Malzemelerimiz;

170 gram yağsız yoğurt
60 gram az yağlı krem peynir
Çeyrek bardak az yağlı süt
Çeyrek bardak şeker
5 ml Vanilya Özütü
Bir tutam tuz
Böğürtlen karışımı için ;
2/3 bardak şeker
2/3 bardak su
4 bardak böğürtlen
15 ml limon suyu
Bir tutam tuz

Hazırlanışı;

Yoğurdu ince bir süzekten veya tülbentten geçirip bir kapta buz dolabında 4-5 saat veya bir gece bekletin. Daha sonra yoğurt , krem peynir , sür , şeker , vanilya ve bir tutam tuzu blenderda pürüzsüz bir karışım olana kadar karıştırın.

Böğürtlen karışımı için olan şeker, ve suyu şeker iyice yok olana kadar 5-6 dakika kaynatın ve oluşan şurubun oda sıcaklığına gelene kadar soğumasını bekleyin. Daha Sonra hazırladığımız şurubu , böğürtlenleri , limon suyunu ve bir tutam tuzu blendera koyup iyice karıştırın.

Böğürtlen karışımını 4 ayrı kaseye ayırın. Birinci kasemiz saf böğürtlen karışımı olacak ve en koyu katmanımızı oluşturacak. ikinci kaseye 2 yemek kaşığı yoğurt karışımı , üçüncü kaseye 1/3 bardak yoğurt karışımı ve dördüncü kasemize de kalan yoğurt karışımını ekleyip kaselerimizi karıştırıyoruz. Buzlu şekerlerimizi hazırlarken bütün kaseleri buz dolabında bekletiyoruz.

Şimdi en koyu katmanımız olan saf böğürtlenli kasemizi buzlu şeker kaplarımıza eşit ölçüde dağıtıp buzlu şeker kaplarımızı 30 dakika dondurucuda bekletiyoruz. Daha sonra ikinci kasemizi ( ikinci en koyu kasemizi ) eşit şekilde kaplarımıza dağıtıyoruz ve 30 dakika dondurucuda bekletiyoruz. Daha sonra üçüncü kasemizi kaplara eşit bir şekilde dağıtıp 30 dakika dondurucuda bekletiyoruz. En son olarak son kasemizi de eşit miktarda kaplarımıza dağıtıp 30 dakika dondurucuda beklettikten sonra çubuklarımızı yerleştirip bir gün dondurucuda bekletiyoruz. Afiyet olsun.

Kaynak : tutti-dolci.com

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK